На главную
  Главная
Секция 6. Экономика. Комплексные подходы к разработке программ устойчивого развития региона в условиях глобализации.

<< содержание
<< назад

РОЛЬ ДЕРЖАВНО╥ ПОЛ╤ТИКИ У РОЗВИТКУ ╤НДУСТР╤╥ ВЕНЧУРНОГО КАП╤ТАЛУ

*Грозний ╤.С., к.е.н., МЕГ╤,

**Грозна О.С., ст. викладач, ДАЖКГ,

***Коверга С.В., ст. викладач, ГМК,

ukrnauk@ukrtop.com, thunderstorm@skif.net

 

Рассматривается необходимость разработки программ государственной поддержки венчурного бизнеса, выполняющего в экономике функции, которые играют решающую роль в прогрессе наукоемких и высокотехнологических производств, в перестройке экономики соответственно общемировым тенденциям и в динамичном социальном развитии.

 

Державна п╕дтримка венчурного б╕знесу, безумовно, необх╕дна, у форм╕ податкових п╕льг, спрощення процедур валютного регулювання ╕ контролю, а також вимог до ре╓страц╕╖ компан╕й з венчурным кап╕талом, це, безсумн╕вно, уплине на розвиток венчурных ╕нвестиц╕й в Укра╖н╕. Дотепер практичний досв╕д венчурного ф╕нансування ╕нновац╕й в Укра╖н╕ надзвичайно убогий хоча про необх╕дн╕сть упровадження цього механ╕зму говорилося з досить високих трибун.. У цих умовах представляються необх╕дними в першу чергу ряд м╕р:

                                            популяризац╕я механ╕зм╕в венчурного б╕знесу;

                                            державна п╕дтримка малого ╕ середнього б╕знесу в област╕ високих технолог╕й, залучення укра╖нського кап╕талу;

                                            оздоровлення загального ╕нвестиц╕йного кл╕мату в кра╖н╕.

Особливу увагу необх╕дно прид╕лити тому, що при важливо враховувати те, на яку стад╕ю ╕нновац╕йного процесу спрямована державна пол╕тика. Нов╕ мал╕ ф╕рми особливо потребують п╕дтримки на ранн╕х стад╕ях свого розвитку, а пропозиц╕я ф╕нансування для цих стад╕й з боку приватного сектора, як правило, недостатньо. Однак, мабуть, що без нормального розвитку стартових ф╕рм безглуздо розвивати п╕дтримку б╕льш п╕зн╕х стад╕й. Практика також показу╓, що норма в╕ддач╕ на ранн╕х стад╕ях зроста╓ в м╕ру того, як накопичу╓ться досв╕д, ╕ розвиток ╕ндустр╕╖ венчурного кап╕талу досяга╓ критично╖ маси. Тому саме в дан╕й сфер╕ п╕дтримка держави особливо актуальна.

Держава повинна починати прям╕ ╕н╕ц╕ативи, що дозволять зб╕льшити доходи в╕д ╕нвестиц╕й у ранн╕ стад╕╖ ╕ технолог╕чн╕ фонди для стимулювання ф╕нансових установ до ╕нвестування в так╕ фонди. Основною вимогою до результат╕в таких ╕н╕ц╕атив ╓ те, що створюван╕ фонди повинн╕ керуватися високими профес╕йними стандартами ╕ максим╕зувати доход в╕д ╕нвестиц╕й.

╢вропейський досв╕д показу╓, що при усп╕шному прийнятт╕ таких ╕н╕ц╕атив, без сумн╕ву, ус╕ зац╕кавлен╕ сторони венчурного ф╕нансування виграють.

Важливу роль у розвитку ╕ндустр╕╖ венчурного кап╕талу в ╢вроп╕ з╕грали м╕ри державно╖ пол╕тики. Цей вид п╕дтримки часто ма╓ зм╕шан╕ ц╕л╕, ор╕╓нтован╕ на зб╕льшення зайнятост╕ населення, п╕дтримку ╕ розвиток стратег╕чно значимих технолог╕й, розвиток виробництва.

╢вропейський механ╕зм державно╖ п╕дтримки розвитку венчурного кап╕талу склада╓ться з прямих ╕ непрямих м╕р:

1.                  Прям╕ м╕ри п╕дтримки венчурного кап╕талу включають конкретн╕ механ╕зми державно╖ п╕дтримки, спрямован╕ на зб╕льшення пропозиц╕╖ венчурного кап╕талу.

Ц╕ програми, насамперед, прийняли форму ф╕нансових стимул╕в, але також включають б╕льш ризикован╕ державн╕ ╕нвестиц╕╖ в акц╕онерний кап╕тал ╕ державн╕ кредити. Так╕ ╕нструменти можуть бути спрямован╕ на фонди венчурного  чи кап╕талу безпосередньо на мал╕ ╕ середн╕ п╕дпри╓мства.

2.                  Непрям╕ м╕ри п╕дтримки венчурного кап╕талу включають:

                                            розвиток конкурентних фондових ринк╕в для малих ╕ зростаючих ф╕рм,

                                            розширення спектра пропонованих ф╕нансовими ╕нститутами продукт╕в,

                                            розвиток довгострокових джерел кап╕талу,

                                            спрощення процедури формування фонд╕в венчурного кап╕талу,

                                            стимулювання вза╓мод╕╖ м╕ж великими ╕ малими п╕дпри╓мствами ╕ ф╕нансовими ╕нститутами,

                                            заохочення п╕дпри╓мництва.

На жаль, на сьогодн╕шн╕й день, робота венчурних фонд╕в в Укра╖н╕ утруднена в силу нерозвиненост╕ фондового ринку, непрозорост╕ ф╕нансово╖ д╕яльност╕ компан╕й, в╕дсутност╕ гарант╕й для ╕нвестора.

Однак, безсумн╕вно, венчурн╕ фонди збер╕гають серйозну зац╕кавлен╕сть у розширенн╕ сво╓╖ присутност╕ на перспективному укра╖нському ринку, розробляють оптимальн╕ стратег╕╖ сво╓╖ ╕нвестиц╕йно╖ д╕яльност╕. Укра╖на ╓ потенц╕йно ц╕кавою для закордонних ╕нвестор╕в площадкою. Законодавство у в╕дношенн╕ вивозу прибутку ╕нвестор╕в у нас л╕беральн╕ше за ╕нш╕ кра╖ни, що розвиваються. Св╕дченням тому ╓ проведення регулярних нарад представник╕в ╕нвестиц╕йних ╕ венчурних фонд╕в по оц╕нц╕ ситуац╕╖ в кра╖нах Сх╕дно╖ ╢вропи ╕ СНД, у тому числ╕ в Укра╖н╕, ╕ прийняттю погоджених р╕шень по подальш╕й д╕яльност╕.

 

Л╕тература:

 

1. Stevens William, European Venture Capital Markets: Trends and Prospects: OECD report./ OECD. - 2000. - p.22-39.

 << содержание

<< назад

Дизайн-студия "Идея" Copyright (c) Donetsk Educational Science Association 2003
Сделано в дизайн-студии ИДЕЯ

In english    
  Общие сведения

  Структура
  Сотрудничество
  Объявления
  Журнал "Управление развитием сложных систем"
Конференции
  Центр развития образования
  Контакты