На главную
  Главная
Образование. Гуманитарные аспекты развития.

<< содержание
<< назад

Особливост╕ маркетингово╖ д╕яльност╕ на ф╕зико-математичних факультетах педагог╕чних вуз╕в
(Peculiarities of the marketing on the faculty of Physics and Mathematics at
Pedagogical higher educational establishments)

Артюх╕на М.В., ас. каф. менеджменту Слов'янського державного педагог╕чного ун╕верситету
Е-mail: sgpi@slav.dn.ua ,
Худолей О.Г., к.т.н., доц. каф. управл╕ння виробництвом Донецького нац╕онального техн╕чного ун╕верситету Е-mail: Hog@mine.dgtu.donetsk.ua
В докладе акцентируется внимание на особенности маркетинговой деятельности на физико-математических факультетах педагогических вузов. Рассмотрена связь социальной ориентации молодежи с системой получения образования. Рассматриваются факторы, влияющие на спрос образовательных услуг данных факультетов.


Artuchina M.V., assistant chair of management Slavyansk State Pedagogical University ,
Hudoley O.G., Dr. tech. sci. Donetsk State Technical University
In this report the attention is devoted the peculiarities of the marketing activity at the pedagogical institute, on the department of Physics and Mathematics. The connection of the social orientation of the young people with the system of education has been considered here. The factors which influence the demand in these specialties are studied in the report.


Руйнування старо╖ централ╕зовано╖ системи управл╕ння ╕ ф╕нансування осв╕ти, посилення конкуренц╕╖ сприяли розвитку та профес╕онал╕зац╕╖ маркетингу осв╕ти. Особливе м╕сце серед осв╕тн╕х установ, з точки зору маркетингово╖ д╕яльност╕, сьогодн╕ займають ф╕зико-математичн╕ факультети педагог╕чних вуз╕в. Це обумовлено такими факторами:

1)
Послуги осв╕ти на ф╕зико-математичних факультетах надаються здеб╕льшого за рахунок держ. бюджету.
2) Д╕яльн╕сть ф╕зико-математичних факультет╕в ор╕╓нтована лише на вузький сегмент ринку аб╕тур╕╓нт╕в, на людей з анал╕тичним складом мислення, на кращих випускник╕в шк╕л, як╕ в змоз╕ опанувати математичн╕ дисципл╕ни. Але кращ╕ випускники здеб╕льшого йдуть навчатися на престижн╕ спец╕альност╕ (економ╕чн╕, юридичн╕ та ╕н.) Кр╕м того, як╕сть середнього навчання сьогодн╕ в Укра╖н╕ бажа╓ бути кращою. В╕дпов╕дну п╕дготовку аб╕тур╕╓нту в змоз╕ надати лише в спец╕ал╕зованих ф╕зико-математичних класах чи л╕цеях в╕дпов╕дного проф╕лю.
3) Попит на послуги цих факультет╕в значно менший н╕ж на ╕нш╕ (цей факт можна пояснити зм╕нами у соц╕альн╕й ор╕╓нтац╕╖ молод╕ та недол╕ками в робот╕ кер╕вництва).
4) Неможлив╕сть навчання на догов╕рних умовах. Тод╕ як у пол╕техн╕чних та ╕н. ╕нститутах ╓ можлив╕сть розвивати догов╕рн╕ в╕дносини з п╕дпри╓мствами, для яких вони п╕дготовлюють спец╕ал╕ст╕в, педагог╕чн╕ вузи не можуть заключати контракти з школами.
5) Специф╕ка педагог╕чних вуз╕в ╕ в тому, що тут важливо враховувати моральний аспект допустимост╕ комерц╕ал╕зац╕╖. ╥х випускники не просто профес╕онали, а пров╕дники гуман╕стично╖, духовно-морально╖ культури. Сугубо ринковий п╕дх╕д може привести до дегуман╕зац╕╖ посл╕дуючу трудову д╕яльн╕сть випускник╕в.
6) Вуз не може одказатися в╕д ф╕зико-математичних факультет╕в, тому що вони здеб╕льшого ╕ ╓ важливим показником конкурентноспроможност╕ учбового закладу. Дуже часто вони мають високий рейтинг акредитац╕╖, великий науковий потенц╕ал, наявн╕сть лаборатор╕й, квал╕ф╕кований персонал. Та що казати, коли нав╕ть на Св╕товому ринку осв╕та на ф╕зико-математичних факультетах ╓ перспективним товаром ╕ сьогодн╕.

На попит в галуз╕ осв╕ти впливають багато фактор╕в, основний серед яких - зм╕ни в соц╕альн╕й ор╕╓нтац╕╖ юнацтва. Будучи феноменом сусп╕льно╖ ╕ ╕ндив╕дуально╖ св╕домост╕, вони безпосередньо реал╕зуються у повед╕нц╕ людей, у зд╕йсненн╕ на практиц╕ прийнятих р╕шень про досягнення бажаного соц╕ального положення. Оск╕льки соц╕альне положення людей т╕сно зв'язане з ╖х профес╕╓ю, родом занять (хоч ╕ не дор╕вню╓ ╖м), ост╕льки соц╕альна ор╕╓нтац╕я зв'язана з профес╕ональною й проявля╓ться в н╕й. У цьому план╕ заф╕ксован╕ велик╕ зм╕ни у соц╕альн╕й ор╕╓нтац╕╖ випускник╕в загальноосв╕тн╕х шк╕л у нас в кра╖н╕. Система одержання осв╕ти явно ста╓ одним з показник╕в соц╕ально╖ диференц╕ац╕╖. Починаючи з 1995 р. п╕двищу╓ться попит на соц╕ально-гуман╕тарн╕ спец╕альност╕, що простежу╓ться в багатьох вузах ╕ сьогодн╕. Виника╓ багато вуз╕в та факультет╕в соц╕ально-гуман╕тарного проф╕лю, як╕ ще не конкурентноспроможн╕ н╕ по якост╕ навчання, н╕ по перспективност╕. Кр╕м того, непом╕рне зб╕льшення прийому по соц╕ально-гуман╕тарним спец╕альностям знизило конкуренц╕ю серед аб╕тур╕╓нт╕в ╕ тим самим престижн╕сть цих вуз╕в, ускладнило проблему працевлаштування ╖х випускник╕в. Ц╕ фактори сьогодн╕ починають вир╕внювати стан добротних старих техн╕чних та ф╕зико-математичних факультет╕в й нових соц╕ально-гуман╕тарних.

Чому ж попит на послуги ф╕зико-математичних факультет╕в не зроста╓, незважаючи на введення додаткових спец╕альностей (математика - економ╕ка, математика - ╕нформатика, ф╕зика - ╕нформатика та ╕н.)? Опитування випускник╕в показало, що вони не задоволен╕ сво╖ми знаннями та ╕снуючими програмами п╕дготовки спец╕ал╕ст╕в на цих факультетах. Б╕льш╕сть аб╕тур╕╓нт╕в йшли ╕ йдуть на ц╕ факультети з метою оволод╕ти комп'ютером, навчитися програмувати, щоб пот╕м п╕ти працювати не в школу, а на конкурентноспроможн╕ п╕дпри╓мства. Та по зак╕нченню вузу не кожен студент ма╓ р╕вень користувача комп'ютеру, не говорячи вже про програмування реальних задач. ╤ як сл╕дство, ц╕ випускники не в змоз╕ працевлаштуватися за сво╖м бажанням. Парадоксом ╓ й те, що деяк╕ студенти отримавши диплом за спец╕альн╕стю математика - ╕нформатика йдуть на курси користувач╕в комп'ютеру. Аналог╕чна ситуац╕я простежу╓ться на спец╕альност╕ математика - економ╕ка, коли випускники в╕льно волод╕ють математичним апаратом, а з економ╕ки об╕знан╕ на р╕вн╕ студент╕в коледжу. Тут знов не оправдуються оч╕кування споживач╕в осв╕тн╕х послуг, так як багато з них обравши цей факультет ( з причин низьких ц╕н, географ╕чних, додаткових п╕льг та ╕н.) бажали б по зак╕нченню працювати по економ╕чному проф╕лю. Тобто, неспроможн╕сть вузу зайняти н╕шу на ринку престижних спец╕альностей через сво╖х випускник╕в, призводить до зниження попиту на ╕ншому ринку - ринку аб╕тур╕╓нт╕в.

Як висновок зазначимо, що при розробц╕ маркетингово╖ стратег╕╖ перш за все треба звертати увагу на особливост╕ елемент╕в комплексу маркетингу. Специф╕чним ╓ не т╕льки продукт, але й ц╕на, канали розпод╕лу та комун╕кативн╕ засоби. Урахування особливостей да╓ можлив╕сть виг╕дно позиц╕онувати осв╕тн╕ послуги цих факультет╕в, п╕дняти попит на дан╕ спец╕альност╕ з боку аб╕тур╕╓нт╕в та опосередковано зайняти нов╕ н╕ши на ринку прац╕.

Л╕тература

1. Артюх╕на М.В., Худолей О.Г. Маркетингова пол╕тика сучасних заклад╕в осв╕ти. // В╕сник ДонНУ. - 2002.- N2-2. Сер╕я В. Економ╕ка ╕ право. - Ст. 62-64.
2. В.Щетинин. Научные подходы к экономике образования. // Педагогика. - 1996.- N1.
<< содержание

Послать отзыв автору >>

<< назад

 

Дизайн-студия "Идея" Copyright (c) Donetsk Educational Science Association 2003
Сделано в дизайн-студии ИДЕЯ

In english    
  Общие сведения

  Структура
  Сотрудничество
  Объявления
  Журнал "Управление развитием сложных систем"
Конференции
  Центр развития образования
  Контакты